Ortopedi Cerrahisi

Kemik kırıklı vakalarda öncelikle yapılan elle muayenenin ardından alınan röntgenler neticesinde bandaj mı yoksa operasyon mu yapılacağına karar verilir. Ardından operasyon kararı verilen vakalarda uygulanacak teknik ve materyal seçilir. Bu materyaller; intrameduler pinler, plak-vida sistemleri, eksternal fikzatörler (iligarov eksternal fikzatörü, manuflex ext. fikzatörü ve diz ext. fikzatörü vs..), ortopedik serklaj telleri interlocking çivileme vs.. sayılabilir.
Çapraz bağ kopuğu tespit edilen kedi veya köpeklerde 3 teknik tarafımızca kullanılmaktadır. Bunlar; paatsama tekniği, fishing line tekniği ve çok yeni bir teknik olan tight-rope tekniğidir.
Kalça açıları ölçümü sonucu displazi (çıkık) gözlenen köpeklerde, kalçanın açılarına ve displazinin derecesine göre çeşitli operasyon teknikleri seçilen kalça displazisi 4 derecede sınıflandırılır. I. derecede ilaçla tedavi mümkün iken II., III., ve IV. derecelerde operasyon şarttır. Bu operasyon seçenekleri; JPS (Juvemil Pubie Symphysiodesis), TPO (Triple Pelvie Osteotomy), eksizyan arthroplasty, darthroplasty (Dorsal Asetabular Kenar Arthroplasty) gibi tekniklerdir ve sahil veteriner kliniği ekibi tarafından başarıyla yapılmaktadır.
Dirsek ve omuz çıkıklarında ortopedik müdahaleler kliniğimizde başarıyla yapılmaktadır.
Polikliniğimizde çene kırıklarında uygun cerrahi teknik seçilerek başarıyla tedavi yapılmaktadır.

İzmir Karşıyaka'da 2017 yılında kurulan Sahil Veteriner Kliniği, daha büyük ekibi ve binasıyla yeni adresinde 7 gün 24 saat hizmet vermeye devam etmektedir.