Aşılama & Paraziter Uygulamalar

Klinik hekimliğinin çok büyük bir kısmını koruyucu hekimlik oluşturmaktadır. Amacımız dostlarımızı iyileştirmekten çok, onları hastalıklardan korumaktır. Doğduklarında annelerinden aldıkları halk arasında ilk ağız sütü diye bilinen “colostrum”un koruyuculuğu küçük dostlarımızı 6-8 haftalık yaşlarına kadar viral ve bakteriyel hastalıklara karşı korumaktadır. Sonrasında ise iş bize düşmekte.

Ancak hiçbir çocuk için kesin bir aşılama takvimi oluşturmak mümkün değildir; sağlık durumu , çocuğun yaşı, yaşadığı iklim, hepsi bu durumu etkileyen etkenlerdir. Bebeklerin aşı programında bazı aşıların rapel dozları(tekrar doz) mevcuttur, bu durumun sebebi elde edilmek istenen antikor seviyesinin ikinci uygulama sonrasında elde edilebilmesidir. Sonraki yıllarda bahsi geçen aşılar yılda bir kez tekrar edilir.

Hem dostlarımızın sağlığı hem de bizim sağlığımızı etkileyen bir konu daha vardır; antiparaziter ilaçlama. Bilinenin aksine antiparaziter ilaçlama aşı değildir. Parazitlerin belirli bir döngüsü vardır, parazit ilaçlamasını tam da bu döngüye göre uygularız. Kedi ve köpek tüyünün insan sağlığına zararı ile ilgili söylemler mutlaka duymuşsunuzdur, sorun tüyleri değil, sindirim sistemlerindeki iç parazitleridir. Bu nedenle antiparaziter ilaçlama da yıllık aşılama gibi özenle takip edilmeli, aksatılmamalıdır. Aşılamada da olduğu gibi iklim ve çevre şartları paraziter ilaçlamada da takvimi etkilemektedir.

Sahil Veteriner Kliniği olarak, çocuklarınızı ve sizi olası tehlikelerden korumak en büyük hedefimizdir. Yaptığımız gerekli hatırlatmalarla kolaylıkla dostlarımızın yıllık aşı ve antiparaziter ilaçlama zamanlarını takip edebilirsiniz.

İzmir Karşıyaka'da 2017 yılında kurulan Sahil Veteriner Kliniği, daha büyük ekibi ve binasıyla yeni adresinde 7 gün 24 saat hizmet vermeye devam etmektedir.