Eylül 10, 2023

Köpeklerde Dışkı Yeme (Kaprofaji) Nedir?

Kaprofaji; sözlük anlamıyla dışkı yeme kedilerde ve köpeklerde görülen bir davranış bozukluğudur.  Evcil hayvanlarda en sık görülen rahatsızlıklardan biri olan dışkı yeme alışkanlığı, kedilerde nadiren köpeklerde ise sıklıkla görülmektedir. Kedilerde ve köpeklerde görülen bu olumsuz alışkanlıklar, çoğu zaman ciddi hayvan hastalıklarını da beraberinde getirir. Çünkü dışkılarda bulunan bir takım virüs ve bakteriler, kedi ve köpeklerin vücuduna girdiği için beraberinde büyük sorunları da getirmektedir.

Dışkı yeme alışkanlığına sahip olan kediler veya köpekler daha çok kendi dışkılarını yerken, aynı zamanda da farklı hayvanların da dışkılarını yiyebilirler. Bu durumda da mutlaka kedi veya köpeklerin gerekli tedavileri görmeleri gerekmektedir.

Dışkı yeme alışkanlığına sahip olan köpekler genellikle küçük yaşlarda olan yavrulardan oluşmaktadır. Yani hala anne sütü emen yavru köpeklerin dışkılarında belli oranda proteinler bulunduğu için anne köpekler yavrularının dışkılarını yerler.  Bu durumu gören yavru köpekler annelerini taklit ettikleri için dışkı yemeye başlarlar. Yavru köpekler veya yavru kediler sütten kesildikten hemen sonra dışkı yeme alışkanlıklarını bırakırlar. Normal şartlarda dışkı yeme alışkanlığı bu şekilde başlar ve yine yavruların sütten kesilmesi ile son bulur. Fakat bazı kedi ve köpekler her ne kadar annelerinden beslenmeyi bırakmış olsalar da dışkı yeme alışkanlığını sürdürmektedir. Bu durumda da bir takım beslenme bozuklukları veya çeşitli vücut sağlığı problemleri yaşanabilir. Dolayısı ile köpeklerde veya kedilerde görülen dışkı yeme alışkanlıklarının hemen önlenmesi gerekmektedir.

Dışkı Yeme Problemlerinin Nedenleri

Yukarıda belirtilen nedenlerden farklı olarak da bir takım sorunlar köpeklerde dışkı yeme alışkanlığı ortaya çıkarabiliyor. Dolayısı ile ilk olarak, dışkı yeme nedeni tam olarak tespit edilmeli ve bu yönde bir önlem alınmalıdır. Köpeklerde görülen dışkı yeme alışkanlıklarının başlıca nedenleri ise;

  • Beslenmedeki eksiklikler nedeniyle vücuda yeterli mineral alınamamasından dolayı besin dışı maddeleri tüketme eğilimi
  • Özellikle apartman dairesinde bakılan hayvanların yeterince dışarıda gezdirilmemesi nedeniyle bulunduğu ortama dışkılaması sonucu hayvanın bundan rahatsızlık duymasından dolayı dışkıyı yiyerek ortadan kaldırma isteği
  • Köpeğin sürekli zincirde bağlı kalması
  • Hareketsiz yaşam tarzı
  • Aynı ortamda çok sık bulunma
  • Sindirim sorunları ve bağırsak hastalıkları
  • Köpeklerin hoşuna giden çeşitli kokular
  • Sahipleri tarafından veya diğer hayvanlar tarafından ilgi görme isteği
  • Hayvanlarda oluşan aşırı ve yoğun stres

Tüm bunlar köpeklerde dışkı yeme alışkanlığını tetikleyen etmenlerin başında gelmektedir. Hayvan sahiplerinin ise bir an önce bu duruma bir çözüm üretmesi gerekir. Çünkü dışkı yeme alışkanlığına sahip olan köpeklerde ve kedilerde parazitlere bağlı olarak birçok çeşitli hastalık ortaya çıkabilir. Ayrıca hayvanların tüylerinde ve yine ağız kısmında dışkı yeme alışkanlığına bağlı olarak biriken zararlı virüsler ve parazitler, insan vücuduna da bulaşabilir. Dolayısı ile hem insanlarda hem de hayvanlarda istenmeyen çeşitte hastalıklar meydana gelecektir.

İzmir Karşıyaka'da 2017 yılında kurulan Sahil Veteriner Kliniği, daha büyük ekibi ve binasıyla yeni adresinde 7 gün 24 saat hizmet vermeye devam etmektedir.