Eylül 10, 2023

Kedilerin Tüy Yumağı Kusması Normal mi ?

Kedilerde en çok karşılaşılan sorunların başında gelen tüy yumakları hemen herkes tarafından merak edilen durumların başında gelmektedir. Kedide tüy yumağı çoğu zaman bir problem ya da sorun olarak düşünülüyor olsa da kedilerin doğası gereği tüy yumağı oluşumunun son derece olağan olduğu bilinmelidir. Özellikle uzun tüylü kedilerde daha açık bir biçimde gözlemlenen tüy yumakları, kedi tarafından belli dönemlerde dışa atılır.

Hemen herkes tarafından merak edilen bu durumun merak edilmesindeki en temel sebep kedide tüy yumağı oluşumunun kaynağıdır. Minik ve tüylü dostlarımızın bazı durumlarda ağızlarından öksürerek dışarıya doğru attıkları tüylerin, kedilerin midesinde neden bulunduğu herkes tarafından merak edilir. Son derece makul bir sebepten dolayı kedilerin midesinde tüy yumakları yer almaktadır.

Kedilerde Tüy Yumağı Neden Olur?

Kedide tüy yumağı neden olur? Merak edenler için belirtilmiş olduğu gibi kedilerin midesinde yuvarlak haline dönüşen ve tamamı tüylerden oluşan bu yumaklar tamamen doğal bir duruma işaret etmektedir. Kediler bilineceği üzere temizliklerine önem veren ve hijyen bakımından da kendi bakımlarının önemli ölçüde aksatmayan canlılardır.

Özellikle anne kedilerin yavrularını çok sık aralıklarla temizlediğinin gözlemlenmesi mümkündür. Anne olmaksızın her kedi gündelik olarak rutin bir biçimde kendisini temizler.

Kedilerin kendilerini temizleme konusunda kullandıkları biricik yöntem ise bilineceği üzere dilleridir. Dolayısıyla kedide tüy yumağı oluşumu kedilerin dilleri yardımıyla vücut temizliğini yapıyor olmalarıdır. Kedi dilinin yüzeyini pürüzlendiren küçük geriye eğimli çıkıntıların (papilla) saçı boğazından aşağı ve midesine doğru itmesiyle başlayan tüy yumağı birikmesi, tüylerin ana maddesi keratinin çözülemeyen protein madde olması nedeniyle sindirilememesidir.

Yutulan tüylerin çoğu sonunda hayvanın sindirim sisteminden geçip dışkı ile bozulmadan atılırken, bir kısmı midede kalır ve yavaş yavaş nemli bir yığın olan tüy yumağı şeklinde birikir.

Yani en genel anlamıyla temizliğini ve titizliğine son derece önem veren kediler kendilerini temizler ve temizlerken de önemli ölçüde tüy midelerinde doğru yola çıkar. Mide bölümünde biriken tüyler ise zamanla bir yumak haline dönüşür. İşte tüm bu süreç boyunca ortaya çıkan kedide tüy yumağı tamamen olağan ve doğal bir süreçtir.

Kedilerde tüy yumağı oluşumunu tamamen önlemek için hiçbir şey yapılamazsa da tüy yumağı sıklığını azaltmak için uygulayabileceğiniz yöntemler var. Kedinizi düzenli olarak taramak midesinde tüy yumağı oluşumunu azaltır.

Birçok evcil hayvan maması üreticisi artık tüy yumağını azaltan kedi mamaları yapıyor. Bu yüksek lifli mama formülleri, kedinizin tüylerinin sağlığını iyileştirmek, dökülme miktarını en aza indirmek için tasarlanıyor. Bunun yanında tüy yumağı oluşumunu azaltmaya yardımcı takviyeler de kullanabilirsiniz. Sindirim sistemini rahatlatacak bu destekler tüy yumaklarından rahat bir şekilde kurtulmasını sağlayacaktır.

İzmir Karşıyaka'da 2017 yılında kurulan Sahil Veteriner Kliniği, daha büyük ekibi ve binasıyla yeni adresinde 7 gün 24 saat hizmet vermeye devam etmektedir.