Eylül 10, 2023

Kedilerde ve Köpeklerde Su Tüketimi

Su, tüm canlılar için gereklidir. Köpeklerde ve kedilerde su tüketimi nasıl olmalıdır sorusu sıklıkla merak edilir. Yeterli miktarda su içmek hem köpekler hem de kedilerin sağlığı için hayati önem taşır. Köpek ve kedilerin vücudunun p’i sudan oluşuyor. Vücutta gerçekleşen her kimyasal işlem için su gerekliliktir. Tüm canlılarda olduğu gibi köpek ve kedilerde de su en önemli besindir.

Akciğerlerdeki havayı nemlendiren, kan dolaşımındaki oksijen ve besinleri hücrelere taşıyan su, aynı zamanda vücut sıcaklığının düzenlenmesine de yardımcı olur. Vücuttaki atıkların atılmasına yardımcı olurken aynı zamanda sinir sistemi işlevini de destekler.

Kedi ve köpekler günlük su ihtiyaçlarını çeşitli yollarla karşılamaktadırlar. Bunun en yaygın yöntemi ise su tüketimidir. Fakat ıslak mama yiyenler için su tüketimi biraz daha az olabilir. Çünkü ıslak mamalar, kuru mamalardan daha yüksek bir nem içeriğine sahiptir.

Evcil hayvanınızın ne kadar su tükettiğini nasıl anlarsınız? Sabahları evcil hayvanınızın su kabına ne kadar su koyduğunuzu ölçerek koyun. Bütün gün suya sürekli olarak erimesine izin verin ve evcil hayvan kâseyi boşaltırsa tekrar doldurun (ancak ne kadar su eklediğinizi ölçün). Günün sonunda, tabakta kalan miktarı ölçün. Evcil hayvanınızın ortalama ne kadar su içtiğini öğrenmek için bunu birkaç gün veya bir hafta boyunca yapın. Böylece ortalama olarak haftada ya da günde ne kadar su içtiğini takip etmiş olacaksınız. Eğer birden fazla evcil hayvanınız varsa ve bir tanesinin su tüketimini ölçmeniz gerekiyorsa su kabını diğerlerinden ayırabilirsiniz.

Köpekler Ne Kadar Su İçmeli?

Köpeklerde su ihtiyacı vücut ağırlığına göre dolayısı ile ırklara göre de değişiklik gösterir. Genel olarak normal bir sıcaklık ve nem ortamında orta nitelikte egzersiz yapan bir köpeğin günde yaklaşık 1-2 litre su içmesi gerekmektedir. Özellikle evcil köpekler sürekli olarak kuru mama ile beslendiği için taze ve serin suya olan ihtiyaçları yüksektir.

Bununla beraber çok sık idrarını yapmak ve çok fazla su içmek bir köpekte altta yatan tıbbi bir durumun da işareti olabilir. Özellikle şeker hastalığı, böbrek hastalığı, karaciğer, ateş ve enfeksiyon gibi hormonal bozukluklar çok fazla su içmesine neden olabilir. Bazı ilaçlar da susuzluğun artmasına sebep olur. Eğer evcil köpeğinizin normal zamanlarından daha fazla su içmeye başladığını fark ederseniz hemen bir veteriner hekim randevusu ayarlamanız gerekebilir.

Kediler Ne Kadar Su İçmeli?

Kediler normal şartlar altında gün içerisinde tükettiği kuru mama miktarının 4-5 katı kadar su tüketir. Yani günde ortalama 50 gr kuru mama yiyen bir kedi en az 200-250 ml su tüketmelidir. Tıpkı köpeklerde olduğu gibi evcil kedinizde de sık sık su içtiğini ve çok sık tuvalete gittiğini gözlemlerseniz bir veteriner hekim ziyareti yapmanız gerekebilir.

Yeterince su tüketmemiş bir köpek ya da kedi uyuşuk olabilir, gözleri donuk görünebilir, tükürükleri yapışkan ve diş etleri daha koyu olabilir. Böbrekleri sağlam çalışıyorsa susuz kalmış bir köpek ya da kedinin idrarı kötü kokar ve koyu sarı renktedir. Bununla beraber böbrek hastalığına sahip bir kedi ya da köpeğiniz varsa idrarı susuz kalsa bile açık renkte olabilir.

Özellikle kediler kimi zaman yeterince su içmezler. Bunun için farklı şeyler deneyebilirsiniz. Örneğin su kabının yerini değiştirebilir ya da şelaleli su kaplarından kullanabilirsiniz. Köpekler için ise ödül yöntemi kullanabilirsiniz. Köpeğinizi suyunu içtikten sonra “aferin” gibi sözcüklerle ödüllendirebilirsiniz.

İzmir Karşıyaka'da 2017 yılında kurulan Sahil Veteriner Kliniği, daha büyük ekibi ve binasıyla yeni adresinde 7 gün 24 saat hizmet vermeye devam etmektedir.