Eylül 10, 2023

Kediler Ne Kadar Mama Tüketmeli ?

Hayvanlar yapıları nedeniyle birbirlerinden farklıdırlar. İştahlı olarak bilinen evcil hayvanlar köpekler, yemek konusunda seçici olan hayvanlar ise kedilerdir. Bir öğünde çok yemek tüketmek kedilere özgü bir davranış değildir. Kediler genellikle az ve sık öğünlerle beslenmeyi severler. Bazı durumlarda çok yemek tüketmek bir hastalığın habercisi olabilir. Dolayısıyla kedinizin iştahı bir anda açıldıysa bir veteriner hekime danışmanız en doğrusudur.

Kedilerde aşırı mama tüketimine neden olan durumlara gelin hep beraber göz atalım…

1.     Şeker Hastalığı

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de şeker hastalığının görülmesi mümkündür. Eğer bir kedide şeker hastalığı var ise hem çok su tüketecek hem de çok yemek yeme ihtiyacı duyacaktır. Aşırı mama tüketen kediler şeker hastalığına yakalanmış olabilirler. Şeker hastası olan kediler hem oldukça fazla yemek yer, hem de hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşarlar. İştah son zamanlarda fark edilir bir biçimde artar ise veteriner hekim tarafından kontrol edilmesi tavsiye edilir.

2.     Hipertiroit

Hipertiroit rahatsızlığı vücutta yer alan tiroit bezlerinin gereğinden daha fazla hormon salgılaması sonucunda meydana gelir. Bu hastalığın ilk belirtileri içerinde de aşırı mama tüketimi yer alır. Eğer kedide iştah artışı var ise hipertiroit olabilir.

3.     Cushing Sendromu

Cushing sendromu oldukça nadir görülen durumlardan birisidir. Kedilerde bulunan adrenal bezlerinin gereğinden fazla miktarda kortizol üretmesi sonucu görülür. Bu hormonun artması sonucunda kedinin iştahı gözle görülür bir şekilde artar. Bu sendroma yakalanan kedilerin her an yemek yeme isteği içerisinde olduğu bilinir.

Kediler sadece yemek yemeyi sevdikleri için öğünlerini arttırabilirler. Ancak bu durum oldukça nadir görülür. Kedinin sağlığından emin olmak için veteriner hekime danışılması gereklidir. Veteriner hekim gerekli testleri yaptıktan sonra net bir bilgi verir. Yine de kedinin aşırı yemek yemesi sağlığı için tehlikeli olduğundan tavsiye edilmez.

İzmir Karşıyaka'da 2017 yılında kurulan Sahil Veteriner Kliniği, daha büyük ekibi ve binasıyla yeni adresinde 7 gün 24 saat hizmet vermeye devam etmektedir.