Eylül 10, 2023

Kediler Horlar Mı ?

Kedi horlaması, üst solunum yollarının dokuları uyku sırasında gevşediğinde ortaya çıkan bir durumdur. Kedilerin horlaması normal olabilir fakat bazı durumlarda tıbbi bir soruna da işaret edebilmektedir. Kedi horlamasına neden olan çeşitli faktörler vardır. En yaygın sebeplerden bazılarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kediler Neden Horlar?

Horlama, kedilerde köpeklere veya insanlara göre daha az yaygın olmakla birlikte, çoğu durumda normal uyku alışkanlığı olarak kabul edilmektedir.

Kediniz ırk nedeniyle horlamaya yatkın olabilir. Persian, Birmanya ve Himalaya gibi kedi ırkları genellikle horlamaya daha yatkındır. Bu kedilerin kafatası kemikleri kısadır ve yüz itilmiş gibi basık bir görünüme sahiptir. Burun bölümünün kısalması nedeniyle genellikle horlama da dahil olmak üzere solunum problemleri geliştirebilirler.

Bazı kediler fazla kilo nedeni ile de horlayabilirler. Üst solunum yollarını çevreleyen dokularda aşırı yağ birikmesi sebebiyle horlamaya daha yatkın hale gelebilirler.

Uyku pozisyonu da kedi horlaması nedenlerinden biridir. Esnek yapıları nedeniyle değişik pozisyonlarda uyuyabilir ve bazen bu pozisyonlar kedinin horlamasına neden olabilir. Eğer yattığı pozisyon nedeniyle bir horlama yaşıyorsa bu horlama sesi kısa olmalı ve kedi pozisyon değiştirdiğinde durmalıdır.

Solunum sorunları nedeniyle oluşan bakteriyel veya mantar enfeksiyonları, astımı da içeren solunum yolu hastalıkları sıklıkla horlamaya neden olabilir. Solunum yolu enfeksiyonunun diğer belirtileri, gözlerden ve burundan akıntı, hapşırma, hareket ve iştah azalmasıdır.

Bunların dışında alerjiler, polipler veya kitleler, iltihaplanma gibi nedenler de horlamaya neden olabilir. Kedilerde horlama, aniden olduğunda, arttığında ve horlamanın yanı sıra hapşırma, iştah ya da davranış değişiklikleri de beraberinde geliyorsa veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Eğer kediniz horlarken aynı zamanda nefes nefese kalıyor, hırıltılı soluyor ve nefes almakta zorluk çekiyorsa acil olarak veteriner kliniğine götürülmelidir.

Aktif olarak oyun oynamak, kedi gelişimi için önemli bir parçadır. Yaşam kalitesine de büyük ölçüde katkıda bulunmaktadır. Eğer kedinizde obezite kaynaklı bir horlama olasılığı varsa bunları veteriner hekiminizin kontrolünde gerçekleştireceğiniz bir tedavi süreci ve hekiminizin önerdiği aralıklarda klinik ziyaretleri ile önleyebilirsiniz. Kovalayabileceği oyuncaklar almak kedinizin oynamaya daha fazla ilgi duymasını sağlayacak ve onu hareket etmeye zorlayacaktır.

İzmir Karşıyaka'da 2017 yılında kurulan Sahil Veteriner Kliniği, daha büyük ekibi ve binasıyla yeni adresinde 7 gün 24 saat hizmet vermeye devam etmektedir.