Eylül 10, 2023

Kedi ve Köpeklerde Yanıklar

Günümüzde orman yangınları felaketiyle beraber sık sık rastladığımız evcil ya da yaban hayvanlarındaki vakalar bizleri de neler yapabileceğimize dair düşünmeye sevk etmiştir. Bu yazımızda sizlere kedi ve köpeklerde yanıklar, yanık tedavisinde yapılması gerekenler hakkında bilgiler vereceğiz.

Kedi ve köpeklerde yanık tedavisi için ilk müdahale oldukça önemlidir. Yanık cildin üzerindeki bir yaralanma türüdür. Hastalarda en sık görülen yanık türleri; ısı kaynaklı termal yanıklar, halı gibi ipli eşyaların sürekli cilde sürtünmesinden kaynaklı mekanik yanıklar ve kostik, benzin gibi maddelerden dolayı gelişen kimyasal yanıklar.

Yanıkların Sınıflandırılması

Kedi ve köpeklerde yanık sınıflandırması cildin katmanının etkilendiği dereceye göre belirlenmektedir.

1. Derece Yanıklar: Derinin 1.katı (epidermis) yanmıştır. Kuru, hafif ve ödemli yanık türüdür.

2. Derece Yanıklar: Derinin 1.katı (epidermis) ve 2.katı (dermis) yanmıştır. Deride kabarcıklar oluşmuş olabilir.

3. Derece Yanıklar: Tüm deri katmanlarını kapsar hatta sinir uçları bile bazı durumlarda hasar görür. Deride renk değişimi, his kaybı şekillenebilir.

Yanık tedavisi yanığın derecesine bağlı olarak değişecektir. Hafif yanıklar genellikle herhangi bir tanı testine gerek kalmadan semptomatik olarak tedavi edilebilir. Yanık durumunda bir evcil hayvan sahibinin yapabileceği en iyi şey, hayvanı en kısa zamanda bir veteriner hekime götürmektir. Yanıklarda sadece cilt lekesi, önemsiz gibi görünen bir yer hızla ölü dokuya dönüşebilir. Bu da ağrılı bir süreçtir ve enfeksiyon riski de vardır. Bu nedenle herhangi bir yanık riskinde veteriner hekimin muayenesi gereklidir.

Her yanık türü farklı bir tedavi yöntemi gerektirir. Örneğin kimyasal yanıklara su uygulaması daha kötü bir hale getirirken termal yanıklarda hafif su tutmak iyi gelir. Bu nedenle veterinere yanık türü hakkında bilgi verilmelidir.

Özellikle banyodan sonra saç kurutma makinesiyle evcil hayvanınızı kuruturken istemeden yakabilirsiniz. Bu nedenle önce havluyla kurulama ardından ılık bir günse güneşte kurumasına izin verme en iyi yöntemdir. Kedi ve köpek kuruturken fön makinesinin soğuk ayarında kurutmak önemlidir. Kimi hayvanlar güneşe karşı da oldukça hassastır. Bu nedenle çok sıcak yaz günlerinde fazla güneşe maruz bırakmamak gerekmektedir.

Evcil hayvan yanıkları riski söz konusu olduğunda, zaman çok önemli hale gelir. Böyle durumlarda evcil hayvanınız için yapabileceğiniz en iyi şey, mümkün olan en kısa sürede bir veteriner hekime götürmek olacaktır. 

Ync Wound Cure ile yanık bölgesinde hızlı iyileşme sağlanabilir.

Ync Wound Cure yanık bölgelerde enfeksiyon riskini azaltmak ve iltihabı önlemek için kullanılabilir.  Ayrıca, anti-inflamatuar özellikleri sayesinde yanık bölgelerde tahrişi azaltmaya yardımcı olabilir. Koruyucu ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Yanık bölgelerde cildin korunmasına yardımcı olabilir ve iyileşme sürecini destekleyebilir.

İzmir Karşıyaka'da 2017 yılında kurulan Sahil Veteriner Kliniği, daha büyük ekibi ve binasıyla yeni adresinde 7 gün 24 saat hizmet vermeye devam etmektedir.