Eylül 10, 2023

Kedi ve Köpeklerde Dış Parazit Nerden Gelir?

Parazitleri herhangi bir canlıya bağımlı olarak yaşamını sürdüren ve ihtiyaçlarını üzerinde bulunduğu canlıdan karşıladığı için bu sırada çeşitli hastalıkları ona taşıyabilen mikroorganizmalar olarak tanımlayabiliriz. Üzerinde yaşadığı canlının besinlerine ortak olan parazitler bu şekilde yaşamlarını sürdürürler. Böylelikle canlının hastalanmasına ve bitkin düşmesine neden olurlar.

En yaygın görülen ve bulunduğu canlıya hali hazırda taşıyor oldukları mikroorganizmaları bulaştırabilecek olan dış parazitler:

  1. Pireler: Genellikle siyah renge sahip pireler gözle görülebilir. Çok hızlı şekilde hareket ederler. Hızlı hareketlerin yanı sıra sıçrama kabiliyetleri de vardır. Toplamda 30 gün yaşamlarını sürdürebilirler. Bulundukları konakçıda üreyebilir ve yumurtalarını bırakabilirler. Nemli ve karanlık ortamları seven pireler genellikle ormanlık, otluk ve çalılık gibi alanlarda yoğun bir şekilde bulunurlar. Köpek ve kedilerinizi dışarı çıkardığınızda minik dostlarınız, pirelerin bir konakçısı olurlar. Genellikle bulunması zordur. Kulak çevresi, koltuk altı, boyun ve kasık bölgelerinde gözlemlenebilirler. Vücuttaki kanı emerek beslenen pireler taşıdıkları kan parazitlerini konakçıya bulaştırabilir, fark edilmedikleri zaman minik dostlarınızda belirli ve kalıcı hastalıklara da sebep olabilirler.
  2. Keneler: Keneler de yine pireler gibi hayvanlarınızda birçok hastalığa sebep olabilecek ektoparazitlerdir. Yine hayvanlarınızın vücutlarında gözle görülebilir bir şekilde yer alırlar. Kenelerin ağızlarında çengelli bir yapı bulunmaktadır. Hayvanlarınızın vücuduna yerleştiği zaman çengellerini derilerine geçirirler ve bu nedenle el ile hareket ettirmek çok tehlikeli ve neredeyse imkansızdır. Deri üzerinde tespit edildiğinde eğer el yardımıyla tutup çekilirse kafaları içerde kalır. Bu durum da hayvanınızın derisinde apseye sebep olur. Yine keneler de gölgelik ve nemli olan otlarda, toprakta ve ağaçlarda yer alırlar. Keneler özellikle köpeklerde görülen “Lyme” hastalığını bulaştırdıkları gibi, çeşitli türleri daha farklı hayati riskler barındıran hastalıklara da taşıyıcılık edebilir.
  3. Bitler: Isırıcı bitler ve Emici bitler olmak üzere iki farklı türü vardır. İki tür de genellikle tımarsız ve bakımsız hayvanlarda daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Hayvanların boyun, baş ve sırt bölgelerinde yaygın olarak görülür. Kıllar arasında rahatlıkla fark edilirler. Konuk olarak hayvanların derideki lezyonlarını ve deri döküntülerini tercih ederler. Bu şekilde beslenirler. Hayvanlardan insanlara geçmezler. 

Emici bitler daha yaygın olarak görülmektedir. Kan emerek hayatlarına devam ederler. Üreme hızları oldukça yüksektir. Genç olan köpeklerde ve genellikle uzun tüyleri sahip köpeklerde daha yaygın şekilde görülürler. Sayı olarak oldukça fazla olmalarından kaynaklı; gelişme geriliği, anemi, az ya da çok kaşıntı, zayıflama kıl dökülmeleri ve hafif deri lezyonlarına sebep olurlar.

  • Uyuz etkenleri: Sarcoptes, Demodex ve Otodectes en sık görülen uyuz türleridir. Sarcoptes ve Demodex deriye yerleşir. Otodectes ise kulak uyuzudur. Genel olarak tüm türleri kaşıntı ve lezyonlarla seyreder. Tedavisi oldukça zor, inatçı etkenlerdir. Uyuzla birlikte genelde sekonder bakteriyel lezyonlara da sebebiyet verebilirler.

Dış Parazit Nedenleri

Dış parazit ilaçlamaları (dış parazit aşısı da denir ama esasen rutin bir ilaçlamadır) tam olmayan ve diğer hayvanlarla teması bulunan kedi ve köpeklerde dış parazit daha yaygın şekilde görülebilmektedir. Parazitler başka hayvanların eşyalarını kullanma ve çeşitli mekanizmalar nedeni ile ortaya çıkabilir. Dış parazitin etkilerinin görüldüğü hayvanlardan, kendi hayvanlarınızı uzak tutarak; dış parazitin yayılma ve bulaşma ihtimalinin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca köpeğinizi ya da kedinizi gezdirdiğiniz alanda bulunan dış parazit popülasyonlarının fazla olması durumunda sadece evcil hayvanınızı ilaçlamanız yeterli gelmeyebilir. Bu popülasyonun çok olduğu alanlarda etkene yönelik alan ilaçlaması da yapılmalıdır. Hayvanlarınızı sık sık taramak ve incelemek dış parazitin önüne geçmeniz için sizlere büyük olanak sağlayacaktır. Dış parazite sahip hayvanların hangi belirtiler gösterdiğini bilmek siz hayvan sahipleri için oldukça önemlidir.

Dış Parazit Belirtileri

Dış parazite sahip hayvanlarda kaşınma belirtisi yoğun olarak görülmektedir. Hatta yoğun kaşınmadan kaynaklı hayvanların kaşıdıkları bölgelerinde tüy dökülmeleri ve deride lezyonlar da rastlanan diğer belirtiler arasında yer almaktadır. Tüylerin arasına gizlenmiş dış parazitler gözle görülür parazit çeşidi oldukları İçin kolaylıkla fark edilirler. Hayvanlarda yorgunluk, halsizlik, ishal, kusma ve bunun gibi belirtiler de görülebilir.

İzmir Karşıyaka'da 2017 yılında kurulan Sahil Veteriner Kliniği, daha büyük ekibi ve binasıyla yeni adresinde 7 gün 24 saat hizmet vermeye devam etmektedir.